“Devlet Dersinde Öldürülmüş” Çocuklar Listesi [Güncelleniyor]

“Devlet Dersinde Öldürülmüş” Çocuklar Listesi [Güncelleniyor]

FRAKSİYON | Bu liste, devletin öldürdüğü, ölümüne yol açtığı çocukların kanlı dökümüdür.

Türkiye’de bir çocuk kırımı yaşanıyor. Aile şiddetinden çocuk işçiliğine, çocuk yaşta evlendirilmekten önlenebilir hastalıklara, beslenme düzensizliğinden insani koşullarda olmayan koşulların yol açtığı kazalara… Çocuklarını öldüren bir sistemin içinde öldürülmemiş çocuklar olarak yaşıyoruz.

Çocukluk bir ticari ürün olup satışa sunulurken, çocuklara dönük ürünler televizyon ekranlarını doldururken, bilinçli ebeveyn olmanın yollarını arayan çiftlerin ülkesinde çocukluk kırımı yaşanıyor. Anadilleri engellenen, asimilasyona tabi tutulan, zorunlu din dersiyle tahakküm altına alınan, toplumsal cinsiyet baskısıyla hayatları sakatlanan çocukların ülkesindeyiz.

Aşağıdaki liste ise yukarıda saydığımız gerekçelerden farklı olarak devletin güvenlik güçlerinin öldürdüğü, ölümüne yol açtığı çocuklardır. ‘Silahla vurulmak, bombayla öldürülmek, mayına basmak, zırhlı araç altında kalmak, savaş uçaklarıyla vurulmak’ gibi nedenlerle yaşamını yitiren yüzlerce çocuğun listesidir.

Bu liste yeni ölümlerle güncellenmektedir.

2015 (Toplam: 34 çocuk)

6 Ocak: Ümit Kurt (14), Cizre, Şırnak
14 Ocak: Nihat Kazanhan (12), Cizre, Şırnak
Yusuf Çelik ( 17), Kurtalan, Siirt
Davut Nas ( 17), Siirt
Beşir Remazan Arif (8), Nusaybin, Mardin
Mert Değirmenci (18), Esenyurt, İstanbul
Baver Şeyhanlıoğlu (18), Diyarbakır
Serhat Savaş (17), Gaziosmanpaşa, İstanbul
26 Temmuz: Beytullah Aydın (11), Diyarbakır
27 Temmuz: Hasan Nerse (17), Şırnak
7 Ağustos: Mehmet Hıdır Tanboğa (17), Silopi, Şırnak
13 Ağustos: Emrah Muhammed Aydemir (15), Diyadin, Ağrı
12 Ağustos: Orhan Aslan (16), Diyadin, Ağrı
19 Ağustos: Fırat Elma (16), Esenler, İstanbul
27 Ağustos: Baran Çağlı (7), Cizre, Şırnak
27 Ağustos: Emin Yanaş (10), Cizre, Şırnak
27 Ağustos: Adem İrtegün (16), Şırnak
28 Ağustos: Mazlum Turan (16), Mardin, Kızıltepe
30 Ağustos: Fırat Simpil (13), Silvan, Diyarbakır
1 Eylül Ali Kaval (18), Hakkari
5 Eylül: Muhammed Tahir Yaramış (35 Gün), Cizre, Şırnak
5 Eylül: H.B. (16), Barış İşçen (16), Şırnak
6 Eylül: Cemile Çağırga (13), Cizre, Şırnak
7 Eylül: Minlal Kerimi (10), Hakkari
7 Eylül: Osman Çağlı (18), Şırnak
7 Eylül: Ömer Magi (12), Şırnak
10 Eylül: Sait Nayici (16), Cizre, Şırnak
10 Eylül: Zeynep Taşkın (17), Cizre, Şırnak
10 Eylül: Selman Ağar (10), Cizre, Şırnak
11 Eylül: Bünyamin İrci (14), Cizre, Şırnak
11 Eylül: Ruken Demir (18), Diyarbakır
13 Eylül: Tahsin Uray (13), Mardin
15 Eylül: Vedat Balık (18), Van
27 Eylül: Elif Şimşek (8) Bismil, Diyarbakır
28 Eylül: Bilal Mengil (16), Diyarbakır
29 Eylül: Berat Güzel (9), Bismil, Diyarbakır
2 Ekim Vedat Akcanım (16) ve Deniz… (17), Diyarbakır
5 Ekim: Ömer Faruk Satılmış (16), Van
8 Ekim Hasan Yılmaz (9), Silvan, Diyarbakır
9 Ekim: Adem Sevinç (17), Yüksekova, Hakkari
10 Ekim: Veysel Atılğan (9), Tren Garı Önü, Ankara
11 Ekim: Tevriz Dora (3.5), Adana
12 Ekim: Helin Hasret Şen (12), Sur, Diyarbakır
12 Ekim: İdris Cebe (18), Mardin
16 Ekim: Azad Ertaş (16), Yüksekova, Hakkari
16 Ekim: Diyar Akın (12), Yüksekova, Hakkari
26 Ekim: Mustafa Aşlığ (16), Silopi, Şırnak
3 Kasım: Çetin Dara (18), Hakkari
7 Kasım­: Ferhat Doğru (18), Diyarbakır
20 Kasım: Mehmet Reşit Arıcı (18), Hakkari
28 Kasım: Nasip Yeşil (18), Silopi, Şırnak
22 Aralık: Şiyar Baran (16), Sur, Diyarbakır


2014 (Toplam: 4 çocuk)

Berkin Elvan (15), İstanbul
İbrahim Aras (15), Adana
Kadir Çakmak (16), Diyarbakır
Barış Dalmış (16), Şırnak, Cizre

2013 (Toplam: 1 çocuk)

Behzat Özen (8), Şemdinli

2012 (Toplam: 10 çocuk)

Özgür Taşan (15), Hakkari – Yüksekova
Yusuf Yılan (9), Erzurum – Karayazı
Ertan Tilaver (14)
Nurhak Çartay (18), Diyarbakır
Mazlum Akay (11), Adana
Sera Yavuz (8), Muş
Veysi Demir (13), Van
Ramazan Kızılgöz (14), Bingöl
Sami Akti (13), Van
Selami Akti (9), Van

2011 (Toplam: 31 çocuk)

17 Nisan: Baran Özyolcu (12), Patnos
20 Nisan: İbrahim Oruç (17), Bismil
05 Mayıs: Murat Polat (17), Van – Erciş
7 Haziran: Umut Petekkaya (15, Diyarbakır – Çermik
19 Temmuz: Gökhan Çetintaş (16), Samsun-Havza
26 Temmuz: Doğan Taybopğa(13), Şırnak – Silopi
31 Temmuz: Sami İştenyılmaz (12), Van – Çaldıran
11 Eylül: Osman Erbaş (14), Hakkari-Şemdinli
26 Eylül: Sultan Doğrul (4), Batman

29.12.2011 Roboski Katliamı (listeye 18 yaşından küçükler eklenmiştir)

Özcan Uysal (18)
Celal Encü (15)
Erkan Encü (13)
Adem And (15)
Mehmet Encü (15)
Şervan Encü (16)
Cemal Encü (16)
Şıvan Encü (14)
Bilal Encü (15)
Mahsum Encü (16)
Salih Encü (17)
Serhat Encü (17)
Savaş Encü (15)
Çetin Encü (12)
Bedran Encü (12)
Hüseyin Encü (18)
Aslan Encü (15)
Orhan Encü (15)
Fadıl Encü (16)
Vedat Encü (16)
Cihan Encü (16)
Erkan Encü (13)

2010 (Toplam: 14 çocuk)

11 Mart: Zahir Ap (16), Şırnak-Uludere
31 Mart: Mehmet Nuri Tamçoban (14), Van – Çaldıran
22 Nisan: İzzettin Boz (14), Mardin Merkez – Kabala Beldesi
25 Mayıs: Oğuzcan Akyürek (13), Van’ın Özalp İlçesi
3 Haziran: Diren Basan (14), Şırnak
02 Temmuz: Ferhat Taruk (17), Diyarbakır – Lice
02 Temmuz: Çekdar Kınay (17), Diyarbakır – Lice
21 Temmuz: Canan Saldık (16), Van
16 Eylül: Nurullah Çiftçi (3), Hakkari Geçitli (Peyanis) Köyü
17 Eylül: Enver Turan (15), Hakkari
29 Eylül: İsa İbrahimzade (14) Hakkari
5 Ekim: Ahmet İmre (12), Şırnak – Güçlükonak
10 Ekim: Umut Furkan Akçil (7) – Silopi
11 Kasım: Nûjîyan İDEM (4) – İdil

2009 (Toplam: 12 çocuk)

23 Nisan: Abdülsamet Erip (14), Hakkâri
24 Nisan: Songül Karatogül (8), Diyarbakır – Silvan
25 Nisan: Maziye Aslan (8), Van
21 Mayıs: Nevzat Akçam (15), Siirt, Pervari
08 Temmuz: Şükrü Duman (12), Siirt, Eruh
5 Ağustos: Hakan Uluç (10), Siirt
9 Ağustos: Caziye Ölmez (16), Şırnak
11 Eylül: Mahsum Teğin (13), Diyarbakır-Kulp
12 Eylül: Mahsun Bayram (17), Diyarbakır
28 Eylül: Ceylan Önkol (12), Lice
08 Agustos Caziye Ölmez (16) Uludere
9 Ekim: Mehmet Uytun (18 aylık), Cizre

2008 (Toplam: 1 çocuk)

15 Şubat: Yahya Menekşe (12), Şırnak

2007 (Toplam: 3 çocuk)

19 Ocak: Orhan Güleç (14) Şanlıurfa-Bozova İlçesi Karacaören köyü
02 Mart: Yusuf Aydınalp (9) Siirt – Pervari – Belenoluk Köyü
21 Nisan: Süleyman Şengül (9) Şırnak

2006 (Toplam: 18 çocuk)

Zilan Demir (8) Diyarbakır
Şilan Demir (6 Aylık) Diyarbakır
Mizgin Demir (12) Diyarbakır
Evin Dilan Demir (10) Diyarbakır
Nazar Çetinkaya (2) Diyarbakır
Nazlı Çetinkaya (4) Diyarbakır
Abdullah Çetinkaya (9 Aylık) Diyarbakır
Hasan Marangoz (14) Diyarbakır
Emrah Fidan (18)
Mehmet Akbulut (18)
29 Mart: Abdullah Duran (9), Diyarbakır
30 Mart: Enes Ata (8), Diyarbakır
30 Mart: İsmail Erkek (8), Diyarbakır
Mart: Fatih Tekin (3), Batman
Mart: Ahmet Araç (17), Mardin
3 Nisan: Mahsum Mızrak (17), Diyarbakır
3 Nisan: Emrah Fidan (17), Diyarbakır
5 Eylül: Mizgin Özbek (10), Batman

2004 (Toplam: 1 çocuk)

21 Kasım: Uğur Kaymaz (12), Mardin

2001 (Toplam: 1 çocuk)

Pınar Turan (6)

2000 (Toplam: 3 çocuk)

Serdar Günerci (17), Diyarbakır
Welat Şedal (10), Yüksekova
İsmail Şedal (8), Yüksekova

1999 (Toplam: 12 çocuk)

14 Mart: Tugay Ergin (10), Hani
26 Mart: Abdurrahman Gezer (18), Osmaniye
17 Nisan: Yılmaz Elüstü (17), Genç
15 Mayıs: Kenan Oğuz, Erzurum
15 Mayıs: Deniz Oğuz, Erzurum
15 Mayıs: Cansu Oğuz, Erzurum
20 Haziran: Mehmet Algan (11), İdil
1 Ağustos: Fırat Çiçek (9), Elazığ
1 Ağustos: Onur Şahin (11), Elazığ
1 Ağustos: Sedat Karakoç (14), Elazığ,
17 Ağustos: Şaban Çadıroğlu (15), Van
25 Eylül: İnan Cila (11), Ovacık

1998 (Toplam: 5 çocuk)

İsmi Öğrenilmeyen (17)
Fırat Kıvanç (12)
İsmail Berrak (14)
Ocak: Fatih Kaya (18), Batman
15 Mart: Engin Ceylan (14), Lice

1997 (Toplam: 7 çocuk)

6 Mart: Musa Adsız (12), Akçakale
23 Nisan: M. Şerif Öztürk (11), Kızıltepe
25 Nisan: Muhammet Kulçur (12), Dumlu/ Erzurum
25 Nisan: Gökhan Kulçur (10), Dumlu/ Erzurum
8 Mayıs: Fedai Öğürce (4), Pasinler
10 Kasım: M. Özdemir (17), Ceylanpınar
11 Kasım: Bilal Alanca (5), Nusaybin

1996 (Toplam: 7 çocuk)

Aziz……(12)
2 Mayıs: Hazal Sevim (17), Baykan
8 Ağustos: Dilan Bayram (2), Adana
8 Ağustos: Berivan Bayram (4), Adana
13 Kasım: Hatice Bozaslan (17), Derik
2 Aralık: Oktan Çaçan (14), Diyarbakır
11 Aralık: Mehmet Banan (15), Midyat

1995 (Toplam: 11 çocuk)

Z.Aslan (16)
Ercan Demirtaş (6)
Bahar Demirtaş (11)
Murat Deniz (18)
Nisan: Erol Öztunç (2), Uludere
17 Mayıs: Ahmet Bulut (10), Ömerli
17 Mayıs: Rahim Kumru (10), Ömerli
25 Mayıs: Dinar Aras (12), Iğdır 1995
25 Mayıs: Cüneyt Aras (6), Iğdır
25 Mayıs: Ergün Aras (3), Iğdır
25 Mayıs: Ferdi Aras (2), Iğdır

1994 (Toplam: 99 çocuk)

Altan 2 yaşında nüfus kaydı yok.
Yıldırım 1 yaşında nüfus kaydı yok.
Yıldırm 2 yaş nüfus kaydı yok.
Kıraç 1 yaş nüfus kaydı yok.
Kaçar 1 yaş nüfus kaydı yok.
Huri Bengi (3)
Fatma Bengi 1994(3)
Liluz Bengi 1994 (3)
? Bengi (2) nüfus kaydı yok.
Asiye Erdin (1)
Abdullah Kamçı(12)
Mehmet Üste (12)
3 Ocak: B. A. (12), Hani
5 Ocak: Keko Gül (12), Adana
6 Ocak: Ali Katmış (1), Cizre
7 Ocak: A. Halim Rüzgâr (12), Batman
10 Ocak: Muhammet Bilgiç (5), Cizre
10 Ocak: Ahmet Bilgiç (6), Cizre
14 Ocak: Azad Önen (16), Diyarbakır
18 Ocak: Süleyman Gün (15), Diyarbakır
25 Ocak: Ahmet Efe (8), Diyarbakır
13 Şubat: İbrahim Şeflik (5), Silopi
16 Şubat: Hakan Yalçın (14), Diyarbakır
23 Şubat: Bilavşan Asper (17), Tatvan
26 Şubat: Sevgi Asma (7), Kurtalan
26 Şubat: Sohbet Öngün (3), Sason
26 Şubat: Hanifi Yıldız (13), Sason
26 Şubat: Hüseyin Tekin (16), Sason
1 Mart: R. A. (3), Kızıltepe
19 Mart: Ferman Cingöz (16), Lice
27 Mart: Mirza Yıldırım (3), Şırnak
27 Mart: Mehmet Yıldırım (15), Şırnak
27 Mart: Abdülkerim Yıldırım (2), Şırnak
27 Mart: İrfan Yıldırım (5), Şırnak
27 Mart: Xunaf Yıldırım (3), Şırnak
27 Mart: Çiçek Benzer (2), Şırnak
27 Mart: Ali Benzer (7), Şırnak
27 Mart: Ayşe Benzer (1), Şırnak
27 Mart: Ömer Benzer (12), Şırnak
27 Mart: Abdurrahman Benzer (4), Şırnak
10 Nisan: İlhami Menteş (12), Lice
10 Nisan: Raif Menteş (13), Lice
27 Nisan: Keziban Kalkan (15), Genç
28 Mayıs: Tuncer Güler (11), Ağrı
30 Mayıs: Şerif Ekin (13), Basa
2 Haziran: Ahmet Kaya (13), Yüksekova
2 Haziran: Hasan Demir (14), Yüksekova
5 Haziran: Didar Elmas (7), Ovacık
8 Haziran: Barzan…. (2), Silvan
25 Haziran: Hüsnü Turan (10), Nusaybin
25 Haziran: Eylem Tur (13), Nusaybin
25 Haziran: Süleyman Erik (9), Nusaybin
25 Haziran: Emrullah Zeybek (10), Bitlis
25 Haziran: Hikmet Argün (13), Bitlis
27 Haziran: Xanime Sincar (17), Ömerli
28 Haziran: Hayri Yüksel (15), Ömerli
4 Temmuz: Atilla Kılıç (14), Kozluk
8 Temmuz: Nurullah Solhan (16), Kızıltepe
8 Temmuz: Emrullah Solhan (14), Kızıltepe
8 Temmuz: Selma Solhan (7), Kızıltepe
11 Temmuz: A. Menaf Tunç (14), Siirt
16 Temmuz: Kenan Dartan (12), Kozluk
31 Temmuz: Gültekin Acet (10), Bismil
5 Ağustos: Abdullah Kamçı (16), Yüksekova
8 Ağustos: Sedat Barış (18), Batman
12 Ağustos: Netice Coşkun (14), Kulp
12 Ağustos: Mümine Zümrüt (18), Kulp
15 Ağustos: Çelebi Özgüç (15), Savur
15 Ağustos: İshak Özgüç (13), Savur
22 Ağustos: Savaş Ateş (11), Dicle
22 Ağustos: Halit Güneş (13), Dicle
22 Ağustos: Bayram Güneş (13), Dicle
22 Ağustos: Vedat Balta (12), Dicle
22 Ağustos: İbrahim Balta (13), Dicle
22 Ağustos: İsa Can (15), Dicle
1 Eylül: Nurettin Doruk (18), Diyarbakır
13 Eylül: Sadettin Doğan (10), Lice
15 Eylül: Sedat Öner (7), Eruh
15 Eylül: Mehmet Sercan (9), Eruh
15 Eylül: Cemşit Adıgüzel (13), Eruh
20 Eylül: Şükran Yıldız (11), Çukurca
25 Eylül: Dilek Serin (3), Dersim
25 Eylül: Yeter Işık (16), Dersim
25 Eylül: Elif Işık (18), Dersim
25 Eylül: Recep Tartar (8), Genç
25 Eylül: Kürdiye Savaş (8), Genç
25 Eylül: Emrah Tartar (8), Genç
25 Eylül: Faruk Savaş (11), Genç
2 Ekim: Filiz Kayış, Ceylanpınar
3 Ekim: İlyas Yiğit (6), Çat
3 Ekim: Adil Boztaş (10), Kağızman
9 Ekim: Nurşan Bulut (13), Palu
10 Ekim: Mehmet Üste (12), Pazarcık
31 Ekim: Hamdi Dündar (18), Yüksekova
31 Ekim: Fikri Yılmaz (15), Yüksekova
18 Kasım: Cüneyt Tarhan (11), Tatvan
1 Aralık: Yunus Turgut (13), Silopi
Aralık: Hasip Kaya (9), Doğubayazıt
Aralık: Yılmaz Kaya (10), Doğubayazıt

1993 (Toplam: 79 çocuk)

11 Ocak: Gülistan İşiyok (12), Kulp
12 Ocak: Nezir Ergün (8), Cizre
12 Ocak: Hacer Ergün (6), Cizre
12 Ocak: Hıdır Ergün (17), Cizre
31 Ocak: Naze Ekici (12), Şırnak
31 Ocak: Şemsi Ekici (4), Şırnak
31 Ocak: Hamza Ekici (6), Şırnak
17 Şubat: Esra Saçaklı (8), Silvan
20 Şubat: Abide Ekin (3), Basa
7 Mayıs: Gürgiz Bayındır (5), İdil
23 Mayıs: Naim Aslan, Yüksekova
25 Mayıs: Semra Bayram, Silvan
18 Haziran: İrfan Fidan (17), Savur
7 Temmuz: Mahmut Aydemir, Silopi
7 Temmuz: Fadile Aydemir (6), Silopi
7 Temmuz: Ayşe Yıldız, Silopi
11 Temmuz: Dinçer Levent (16), Hamur
11 Temmuz: Feride Levent (15), Hamur
13 Temmuz: Canan Çiftçi, Diyadin
13 Temmuz: Dilşah Çiftçi, Diyadin
13 Temmuz: Ender Çiftçi, Diyadin
13 Temmuz: Ruken Çiftçi (6), Diyadin
20 Temmuz: Azad Sabırlı (7), Bahçesaray
20 Temmuz: Yunus Sabırlı (2), Bahçesaray
20 Temmuz: Bahar Turan (3), Bahçesaray
20 Temmuz: Sevil Ağaç (7), Bahçesaray
20 Temmuz: Suzan Turan (10), Bahçesaray
20 Temmuz: Yıldız Güzel (13), Bahçesaray
20 Temmuz: Nezahat Elmalı (12), Bahçesaray
20 Temmuz: Eylem Elmalı (4), Bahçesaray
20 Temmuz: Azime Elmalı (14), Bahçesaray
20 Temmuz: Muhammet Yaşar (8), Bahçesaray
20 Temmuz: Hanım Yaşar (4), Bahçesaray
20 Temmuz: Hürriyet Sevgili (12), Bahçesaray
24 Temmuz: C. M. (12), Silvan
30 Temmuz: Elif Rani (7), Pazarcık
30 Temmuz: Gözde Rani (4), Pazarcık
14 Ağustos: Zeynep Çağdavul (18), Digor
14 Ağustos: Selvi Çağdavul (16), Digor
14 Ağustos: Gülistan Çağdavul (18), Digor
14 Ağustos: Yeter Keremciler (14), Digor
14 Ağustos: Zarife Boylu (16), Digor
14 Ağustos: Necla Geçener (14), Digor
Ağustos: Seyhan Doğan (12), Dargeçit
Ağustos: Abdurrahman Coşkun (18), Dargeçit
Ağustos: M. Emin Aslan (18), Dargeçit
11 Eylül: Seyithan Balçık, Cizre
11 Eylül: Mesut Balçık, Cizre
13 Eylül: Yusuf Bozkurt (14), Şırnak
13 Eylül: Halit Akıl (12), Şırnak
21 Eylül: Ahmet Arcagök (11), Diyarbakır
28 Eylül: İdris Ülüş (12), Yüksekova
30 Eylül: Sercan Ülüş (7), Yüksekova
2 Ekim: Şakir Öğüt (7) Altınova/Muş
2 Ekim: Cihan Öğüt (4) Altınova/Muş
2 Ekim: M. Şirin Öğüt (1) Altınova/Muş
2 Ekim: Aycan Öğüt (6) Altınova/Muş
2 Ekim: Çınar Öğüt (3) Altınova/Muş
9 Ekim: Zana Zoğurlu (16), Lice
9 Ekim: Lokman Zoğurlu (17), Lice
10 Ekim: Yalçın Yaşa (13) Diyarbakır
22 Ekim: Dilbirin Canpolat (3,5), Lice
22 Ekim: Suna Canpolat (2), Lice
22 Ekim: Hüseyin Canpolat (15),Lice
17 Aralık: Halil Leco (13), Ovacık
Aralık: Mahmut Erol (15), Dargeçit
Abide Ekinci (3)
Ali Yıldırım (3)
Galip Akıl (13)
Yusuf Akıl (13)
Gülten Çağdavul (8)
Selvi Çağdavul (14)
Necla Geçener (14)
Zarife Boylu (15)
Erdal Buğan (17)
Hüseyin Canpolat (15)
Suna Canpolat (2)
Dilbirin Canpolat (3.5 aylık)
Zana Çakır (18)

1992 (Toplam: 117 çocuk)

6 Ocak: Emine Turan, Nusaybin
14 Şubat: Seyfettin Kapkaçin (18), Mardin
14 Şubat: Abdülselam Özbey (15), Mardin
15 Mart: Mehmet Evren (12), Cizre
18 Mart: Vesile Say (9), Dargeçit
18 Mart: Bedia Say (15), Dargeçit
18 Mart: Yasin Say (17), Dargeçit
18 Mart: Sami Say (10), Dargeçit
19 Mart: Hıdır Acet, Nusaybin
21 Mart: Muhrise Altay (18), Cizre
21 Mart: Hüseyin Altan (14), Cizre
21 Mart: İsmet Arvas (16), Van
21 Mart: Çetin Bayram (16), Van
21 Mart: Davut Soyvural (15), Gercüş
21 Mart: Mehmet Emin Acar (10), Şırnak
21 Mart: Nebat Kakuç (17), Şırnak
21 Mart: Bülent Zeyrek (16), Şırnak
21 Mart: Emin Tetik (15), Şırnak
21 Mart: Mehdi Günen (9), Şırnak
21 Mart: Halil Bebek (2), Nusaybin
21 Mart: Ahmet Kaya (1), Nusaybin
21 Mart: Fatma Kaçmaz (4), Yüksekova
22 Mart: Hatice Acar (5), Şırnak
22 Mart: Kadriye Kakın (17), Şırnak
22 Mart: Mehmet Nezir (13), Şırnak
24 Mart: Medeni Aydın (18), Batman
24 Mart: Bahri Çınar (12), Ömerli
25 Mart: Nihat Celasun (14), Cizre
25 Mart: Fatma Kaçmaz (14), Yüksekova
25 Mart: Medeni Tunç (14), Siirt
25 Mart: Medine Sevgi (18), Siirt
27 Mart: Süleyman Ayal (14), Urfa
29 Mart: Bişeng Anık (16), Şırnak
29 Mart: Mehmet Ekinci (7), Mazıdağı
29 Mart: Şeyhmus Aktürk (16), Dargeçit
11 Nisan: Yasin Çetin (16), Mevzitepe
11 Nisan: Hasan Ayar (11), Mevzitepe
17 Nisan: Cazım Kortak (17), Savur
17 Nisan: Mustafa Ok (18), Savur
18 Nisan: Metin Kıratlı (10), Yüksekova
21 Nisan: Yusuf Bodur (1), Midyat
21 Nisan: Abdurrahman Yeşilmen (12), Midyat
21 Nisan: Hamza Bulut (8), Midyat
22 Nisan: Ayşe Balım (18), Silopi
4 Mayıs: Bişar Bilen (10), Uludere
4 Mayıs: Hanım Tunç (12), Uludere
9 Mayıs: Sıraç Nergis (17), Nusaybin
9 Mayıs: Selim Ata (17), Nusaybin
9 Mayıs: Sait Sağlam (17), Nusaybin
3 Haziran: Mehmet Naif Çevik (9), Nusaybin
10 Haziran: Kemal Şili (18), Tatvan
10 Haziran: Mahmut Güreş (12), Tatvan
12 Haziran: Emir Eyvani (7), Muş
22 Haziran: Gülbahar Tunç (8), Gercüş
22 Haziran: Behçet Tunç (17), Gercüş
22 Haziran: Abdurrahman Gök (14), Gercüş
22 Haziran: Şükrü Gök (10), Gercüş
22 Haziran: Sultan Gök (12), Gercüş
22 Haziran: Emrullah Gök (4), Gercüş
22 Haziran: Haşim Gök (3), Gercüş
22 Haziran: Yeni doğmuş bir bebek, Gercüş
26 Haziran: Medine Kartal (18), İdil
27 Haziran: Yılmaz Tatar (12), Şırnak
Haziran: Abdülcelil Toy (14), Siirt
Haziran: Sadık Turlu (15), Siirt
2 Temmuz: Koray Kaya (12), Sivas
2 Temmuz: Menekşe Kaya (16), Sivas
11 Temmuz: Gülistan Evin (6), Şemdinli
11 Temmuz: Rehan Evin (8), Şemdinli
22 Temmuz: Abdurrahman Akbalık (17), Nusaybin
25 Temmuz: Kadir Balık (13), Dicle
28 Temmuz: Nurcan Özatak (2), Hakkâri
Temmuz: Zuhal Avcı (9), Kulp
Temmuz: Çiğdem Esmer (10), Kulp
6 Ağustos: Hüseyin Bayılmaz (10), Nusaybin
10 Ağustos: Mehmet Erbek (12), Mardin
22 Ağustos: Zeliha Nasanlı (10), Siverek
23 Ağustos: Murat Dağkeser (10), Siverek
23 Ağustos: Orhan Dağkeser (4), Siverek
23–24 Ağustos: İbrahim Artunç (7), Şırnak
23–24 Ağustos: Remziye Artunç (10), Şırnak
23–24 Ağustos: Güler Sökmen (3), Şırnak
23–24 Ağustos: Veysi Sökmen (6), Şırnak
23–24 Ağustos: Sema Sökmen (9), Şırnak
23–24 Ağustos: Gülüm Güngen (6), Şırnak
23–24 Ağustos: Medine Güngen (14),Şırnak
5 Eylül: Fuat Keskin (14), Doğubeyazıt
7 Eylül: Mesut Dündar (15), Cizre
10 Eylül: Cumali Çetrez (9), Hamur
10 Eylül: Şefika Çetrez (7), Hamur
18 Eylül: Ahmet Alan (10), Solhan
1 Ekim: Hüseyin Esrai (16), Kars
3 Ekim: Aziz Bal (17), Dargeçit
20 Ekim: Sinan Demirtaş (18), Nusaybin
24 Ekim: Zeyni Dağ (17), Nusaybin
1 Kasım: Devrim Eleftoz (1), Silvan
5 Kasım: Şurzan Demirkapı (16), Kovancılar
6 Kasım: Milet Samur (14), Şemdinli
6 Kasım: İkmal Samur (18), Şemdinli
6 Kasım: Gülsüme Samur (4), Şemdinli
6 Kasım: Reber Samur (1), Şemdinli
7 Kasım: Şivan Çığırga (3), Cizre
7 Kasım: Nadire Çığırga (10), Cizre
7 Kasım: Sinem Çığırga (13), Cizre
7 Kasım: Fatma Çığırga (9), Cizre
7 Kasım: Bahar Çığırga (7), Cizre
17 Kasım: Sevcan Yavuz (7) KüçükArmutlu
22 Kasım: Coşkun Benzer (12), Kilis
22 Kasım: Fırat Geçmez (18), Silvan
3 Aralık: Mehmet İşler (18), Midyat
6 Aralık: Melek Bora (10), Dargeçit
16 Aralık: Garibe Karasakal (18), Nusaybin
17 Aralık: Veysi Başar (8), Diyarbakır
17 Aralık: Fatma Can (17), Diyarbakır
24 Aralık: Nafi Kalemli (14), Viranşehir
Aralık: Hüseyin Ensari (16), Kars
Aralık: Mehmet Yusufi (15), Başkale
Aralık: Kasım Oval (14), Yüksekova

1991 (Toplam: 15 çocuk)

10 Şubat: Newroz Şahinan (12), Şırnak-Cizre
28 Şubat: Salih Talayhan (17), Şırnak
4 Mayıs: Murat Ardıç (13), Bingöl
8 Haziran: Emine Latifeci (11), Hazro
25 Haziran: Rinde Latifeci (13), Hazro
2 Temmuz: Azad Tan (10), Batman
10 Temmuz: Behzat Özkan (14), Diyarbakır
3 Ağustos: Hediye Dilçe (18), Cizre
12 Ağustos: Ferzan Ceylan (12), Dargeçit
12 Ağustos: Abdullah Ceylan (12), Dargeçit
6 Eylül: Ömür Eriş (11), Kurtalan
20 Ekim: Nezahat Kızıl (6), Siirt
19 Kasım: Recai Demirkıran (11), Bitlis-Hizan
20 Kasım: İsmet Mirzaoğlu (15), Ahlât
24 Aralık: Veysi Aktaş (13), Lice

1990 (Toplam: 21 çocuk)

20 Mart: Abidin Tuncer (10), Cizre
1 Nisan: Berivan Kara (1), Uludere
1 Nisan: Behecan Kara (9), Uludere
31 Mayıs: Canan Özen (8), Derik
10 Haziran: Rahime Kayran (10), Basa
10 Haziran: Meryem Kayran (10), Basa
10 Haziran: Taibet Öner (3), Basa
10 Haziran: Vasfiye Öner (10), Basa
10 Haziran: Sait Kahraman (4). Basa
10 Haziran: Hayrettin Öner (5), Basa
10 Haziran: Fatma Kayran (15), Basa
10 Haziran: Mehmet Kayran (5), Basa
10 Haziran: Hüseyin Kayran (3), Basa
10 Haziran: Haniye Özdemir (10,) Basa
10 Haziran: Takviye Öner (15), Basa
10 Haziran: Ömer Bestaş (16), Basa
14 Haziran: Cevdet Güler (14), Hakkâri
14 Haziran: Fehime Güler (9), Hakkâri
6 Ağustos: Faruk Aktuğ (13), Silopi
30 Ekim: Ş. Pınar (11)
12 Aralık: Hadi Dalan (11), Lice

1989 (Toplam: 2 çocuk)

19 Temmuz: Mahmut Yaşar (10), Şırnak
20 Eylül: Fahrettin Ertaş (10), Şırnak

1988 (Toplam: 1 çocuk)

Ramazan Dağ (13)

 

Listenin hazırlanmasında yararlanılan kaynaklar: İHD Raporları, Alternafit Medya Mecraları (İMC, Evrensel, Bianet vb.)

 

 

facebooktwittergoogle_plusreddittumblr
  1. […] sonra bu devletin benzer şekilde kaç çocuk öldürdüğünü hatırlayın yeter (Şu link, cehennem tablosunu […]

  2. […] sonra bu devletin benzer şekilde kaç çocuk öldürdüğünü hatırlayın yeter (Şu link, cehennem tablosunu […]

Leave a Comment